Tekst sponsorowany

Jarosław Buss – o inwestowaniu w whisky 

We współczesnych, bardzo zmiennych, czasach inwestorzy poszukują nowych klas aktywów oraz możliwości dywersyfikacji swojego portfela. Coraz częściej swoją uwagę kierują w stronę alkoholi mocnych, wśród których silną pozycję zajmuje whisky, stanowiąca ciekawą alternatywę dla niskooprocentowanych lokat bankowych. Jej pozycja umocniła się szczególnie w latach 2007 – 2009 – kiedy gospodarkę dotknął światowy kryzys gospodarczy whisky okazała się być odporna na wahania rynkowe,  stając się dużym i atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym. Rosnące zainteresowanie inwestowaniem w whisky to efekt trwającej od kilku lat hossy na tym rynku. Na świecie powstaje coraz więcej destylarni, a oferta konkretnych marek stale się powiększa. Popyt na ten alkohol dotarł również do Polski, gdzie nie tylko coraz bardziej doceniamy ten trunek w konsumpcji, ale także widzimy w nim okazję do zarobku. 

Perspektywy rynku whisky w Polsce 

Obecnie segment whisky to, według raportu IWSR (International Wine&Spirit Research), druga największa i najszybciej rosnąca kategoria alkoholi w Polsce. Co istotne, ostatnich wzrostów – w dłuższej perspektywie czasu – nie zahamowała ani pandemia koronawirusa, ani wzrost akcyzy, czy nawet Brexit. Dalsze wzrosty dynamiki są bardzo możliwe – zwłaszcza w przypadku droższych odmian tego trunku. Potwierdzają do dane opublikowane w 11. edycji raportu „Rynek dóbr luksusowych w Polsce”, przygotowanej przez firmę doradczą KPMG.  Wynika z nich, że  napoje wysokoprocentowe odpowiadają za 75% całego segmentu, z czego aż 87,6% to część przypadająca na whisky i whiskey. Równocześnie autorzy raportu zwracają uwagę na fakt, że w kolejnych latach whisky ma jeszcze umocnić swoją pozycję w Polsce, z prognozowanym średniorocznym wzrostem wynoszącym 6,2%.

Potencjał inwestycyjny whisky

Indeks Rare Whisky Apex 1000,  śledzący zachowanie 1000 butelek whisky o największym potencjale inwestycyjnym, w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrósł o ponad 10-proc. (10.14%). Z kolei w perspektywie ostatnich trzech lat indeks ten zwiększył swoją wartość o 35,76-proc. Inny indeks – Rare Whisky Icon 100, który dla odmiany monitoruje zachowanie stu najbardziej pożądanych inwestycyjnie butelek whisky, urósł w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 26.07%. Dla porównania, najlepsze lokaty dają zwrot z inwestycji w skali roku na poziomie 3-proc.

Whisky z destylarni GlenDronach wśród najbardziej inwestycyjnie pożądanych butelek 

W zestawieniu Rare Whisky Icon 100 znajdują się dwie pozycje pochodzące z destylarni Glendronach: 25-letnia wersja zabutelkowana w 1993 roku oraz 33-letnia Oloroso sherry casks. 

Potencjał inwestycyjny whisky GlenDronach można zaobserwować również na przykładzie selekcji BATCH 11, w której znajdowała się zabutelkowana beczka numer 2920 (cask 2920) – Pedro Ximenez, 43 yo, 1971. Jej rekomendowana cena wynosiła 890 funtów za tę butelkę. Dziś okazyjnie można ją nabyć w cenie 3600 funtów, w jej wartość rynkowa sięga poziomu nawet 8000 funtów (9500 euro). Na początku roku do unikalnych ekspresji, pochodzących z tej szkockiej destylarni dołączyła The GlenDronach Aged 50 Years, która niewątpliwie również stanie się ciekawą propozycją inwestycyjną. 

Metody inwestowania w whisky

Osoby zainteresowane inwestowaniem w whisky mogą zdecydować się na jedną z dwóch, podstawowych, metod.  Pierwsza to zakup beczek w destylarniach, które uruchomiły program, tzw. private cask. Whisky spoczywa wówczas na miejscu w destylarni, a klient, regularnie otrzymując próbki, ma możliwość kontrolowania tego, jak z biegiem lat rozwija się jej jakość. Druga metoda, to nabywanie kolekcjonerskich butelek poprzez aukcje lub bezpośrednio od importerów. 

Inwestowanie w whisky – na co zwrócić uwagę?

O potencjale inwestycyjnym danej whisky świadczą przede wszystkim takie cechy trunku jak: wiek, rocznik, jakość oraz renoma destylarni. Szczególnie istotna przy cenach whisky jest informacja o tym, czy dana destylarnia prowadzi jeszcze działalność, czy też zamknęła już swoje podwoje. Liczy się również sposób zabutelkowania, liczba wypuszczonych na rynek egzemplarzy, oprawa, czy unikatowe cechy trunku, a więc elementy, które decydują o tym, że dana butelka jest rzadkim okazem kolekcjonerskim. Ważne są również przyznane nagrody i wyróżnienia. Dlatego też osoby zainteresowane inwestowaniem w whisky powinny śledzić wyniki najbardziej prestiżowych konkursów branżowych, między innymi, corocznego World Whiskies Awards w Londynie.

O autorze 

Jarosław Buss — od ponad 25 lat związany jest ze światem whisky oraz innych luksusowych trunków. Organizator corocznego Whisky Live Warsaw, największego i najbardziej prestiżowego festiwalu whisky w Polsce. Właściciel firmy Tudor House Ltd., zajmującej się importem, między innymi, dystrybucją luksusowych marek alkoholowych. Współpracuje z największymi światowymi organizacjami branżowymi, m.in.: International Wine&Spirit Research (IWSR) czy Scotch Whiskey Association (SWA). Publicysta i autor wielu artykułów i opracowań o tematyce whisky. Pisuje m.in. do: dziennika „Rzeczpospolita”, magazynu „Forbes” czy portalu Money.pl. Prowadzi swój kanał w serwisie YouTube.pl – „Jarek Buss o whisky”. Za swoją wiedzę oraz wkład w promocję whisky uhonorowany został zaproszeniem – jako pierwszy Polak w historii – do sędziowania na prestiżowych, dorocznych zawodach World Whiskies Awards (Londyn). 

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin

Advertising

Więcej artykułów

Płatność Mifinity w Kulturze Online

Nowoczesne gry internetowe konkurują ze sobą nie tylko pod względem dostępnych bonusów czy wyboru rozgrywki. Muszą także zapewniać bogatą selekcję metod płatności. Jedną z takich

Jarosław Buss – o inwestowaniu w whisky 

We współczesnych, bardzo zmiennych, czasach inwestorzy poszukują nowych klas aktywów oraz możliwości dywersyfikacji swojego portfela. Coraz częściej swoją uwagę kierują w stronę alkoholi mocnych, wśród

Innowacyjna whisky z Glasgow

Kiedy wszystkim miłośnikom whisky wydawało się, że w ich świecie nie można już konsumenta niczym zaskoczyć, pojawiła się ta limitowana edycja szkockiej, która pozwala odkrywać