Tekst sponsorowany

Jak zadbać o naszych ptasich sąsiadów? 5 aktywności, za które miejskie ptaki będą Ci wdzięczne

Jak mieszkając w mieście, zrelaksować się i odpocząć od codziennego zgiełku? Wystarczy dostrzec w swoim najbliższym otoczeniu ptasich sąsiadów i zaprzyjaźnić się z nimi! Ich śpiew działa odprężająco, a obserwowanie ich życia to doskonały sposób na odpoczynek. Aby zadbać o dobre relacje sąsiedzkie – warto wspierać ptaki, by miały odpowiednie warunki do życia. 

Przedstawiamy 5 sposobów na to, jak zadbać o miejskie ptaki.

1. Dokarmiaj z głową

Ptaki należy karmić odpowiedzialnie – tylko pokarmem, który jest dla nich zdrowy i tylko wtedy, kiedy tego potrzebują. Wiosna i lato to okres lęgowy, warto wtedy obserwować naturę, by wiedzieć, kiedy spada ilość naturalnego pożywienia. W okresie suszy lub niskich temperatur wypełnij karmniki owadzimi przekąskami, unikaj zaś twardych pokarmów jak np. orzechy – mogą być one niebezpieczne dla piskląt. W zimie natomiast postaw na ziarna. Może to być słonecznik, zboża, pestki dyni, ugotowana kasza czy słonina. W tym okresie kluczowa jest regularność!

Dokarmianie może również szkodzić – nigdy nie dawaj ptakom chleba i resztek z posiłków, mogą im poważnie zaszkodzić, a nawet doprowadzić do śmierci. Karmnik postaw w bezpiecznym miejscu, by nie był dostępny dla drapieżców. 

2. Zawieś ptasie domki

Budki lęgowe to miejsca, w których ptaki mogą stworzyć gniazda i wychować pisklęta. Umieszczając je np. w swoim ogrodzie, zapewniamy zwierzętom niezbędną pomoc do przetrwania i rozmnażania. Z budek lęgowych szczególnie chętnie skorzystają m.in. jerzyki, które są niezwykle pomocne przy zwalczaniu owadów! Ważne jest również miejsce umieszczenia budki. Powinna się ona znaleźć w zacienionym miejscu, najlepiej od strony północnej, na wysokości powyżej 4 metrów. Jeśli wieszasz ją na drzewie, sprawdź, czy przy wejściu nie ma gałęzi, które ułatwiłyby drapieżnikom dostanie się do środka, a także czy nachylenie nie sprawia, że do wewnątrz może wlać się woda.

Budkę możesz zakupić lub wykonać samodzielnie. Instrukcję, jak ją zbudować znajdziesz m.in. na specjalnych opakowaniach produktów marki Ostoya. 

3. Zadbaj o roślinność

Często nie mamy świadomości, że nielubiane przez nas chwasty mogą pomagać ptakom – ich nasiona to naturalne źródło pokarmu dla wróbli, szczygłów czy czeczotków. Ponadto rośliny przyciągają owady, które z kolei wabią ptaki. Spokojnie, nie musisz zostawiać trawnika pełnego chwastów, wystarczy kępka nieskoszonej przestrzeni, by wesprzeć bioróżnorodność. Im bardziej bogate w różną roślinność będą nasze trawniki i ogródki – tym lepiej dla przyrody. Pamiętaj też, by nie używać w ogrodzie chemii, która może być trująca dla zwierząt.

4. Zapewnij dostęp do wody

Warto zadbać o to, by zwierzęta miały stały dostęp do świeżej wody. Jest ona bezcenna przez cały rok, a zwłaszcza w okresie lęgowym, kiedy ptaki uczą swoje młode kąpieli i picia ze źródła. Zapewnij też wodę szczególnie w gorące dni, kiedy zwierzęta potrzebują nawodnienia i schłodzenia. Wystaw płytką miseczkę z wodą na balkon lub trawnik, możesz też kupić specjalne poidełko. Źródło wody powinno być łatwo dostępne, by ptak mógł napić się jej, siadając na brzegu naczynia. Podobnie jak w przypadku karmników, zamieść je w miejscu niedostępnym dla drapieżników. Pamiętaj, by często wymieniać wodę na świeżą. W ten sposób można uniknąć rozwoju bakterii. 

5. Kota trzymaj w domu

Wypuszczanie kotów na zewnątrz budzi wiele kontrowersji. Jest niebezpieczne dla samych pupili, które mogą zostać pogryzione, czy trafić pod koła przejeżdżających aut. Koty są również ogromnym zagrożeniem dla ptaków. To niezwykle sprawni łowcy – rocznie w Polsce zabijają ponad 140 milionów ptaków! Dlatego warto zadbać o odpowiednie warunki dla kota wewnątrz domu i nie wypuszczać go na zewnątrz.

Pomagaj mądrze, a ptaki z pewnością chętnie będą odwiedzać Twoją okolicę i odwdzięczą się radosnym śpiewem. 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak wspierać ptasich przyjaciół, zapoznaj się z akcją „Duszą w Bieszczadach, sercem w mieście” prowadzoną przez markę Ostoya we współpracy ze stowarzyszeniem „Jestem na pTAK”.  Celem akcji jest edukowanie, jak dbać o miejskie ptaki i inspirowanie do poszukiwania wytchnienia i śladów dzikiej natury w dużym mieście. Akcję możesz śledzić na stronie https://ostoyavodka.com/#jestemnaptak,  a będąc w sklepie warto zwróć uwagę na limitowaną edycję produktów marki Ostoya z wizerunkiem sikorki bogatki!

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin

Advertising

Więcej artykułów

Płatność Mifinity w Kulturze Online

Nowoczesne gry internetowe konkurują ze sobą nie tylko pod względem dostępnych bonusów czy wyboru rozgrywki. Muszą także zapewniać bogatą selekcję metod płatności. Jedną z takich

Jarosław Buss – o inwestowaniu w whisky 

We współczesnych, bardzo zmiennych, czasach inwestorzy poszukują nowych klas aktywów oraz możliwości dywersyfikacji swojego portfela. Coraz częściej swoją uwagę kierują w stronę alkoholi mocnych, wśród

Innowacyjna whisky z Glasgow

Kiedy wszystkim miłośnikom whisky wydawało się, że w ich świecie nie można już konsumenta niczym zaskoczyć, pojawiła się ta limitowana edycja szkockiej, która pozwala odkrywać